Zazitkova gastronomie Orientka 02Zahradní kuchyně Orientka

V následujícím článku je popsán proces vzniku nádherné kuchyně Orientka, navrženou a postavenou pro společnost STAN a krásnou vizi této společnosti.

Společnost STAN (Special Team for Adventure)

Jedná se o jednu z největších firem, zaměřenou na aktivní využití volného času, vzdělávání, cestování a zážitkové pobyty. Každoročně služeb této společnosti využije více než 18.000 klientů a toto číslo průběžně stoupá! V nabídce najdete 80 stálých programů pro různé cílové skupiny. Součástí zážitkových programů je i využívání kamenné kuchyně, vyrobené naší firmou.

Zrození nápadu.

Zástupci této společnosti navštívili jednoho ze svých přátel, který si nechal postavit od firmy Hrdina zahradní kamenný krb s udírnou. Tento člověk byl velmi okouzlen nejen krásou kamenné stavby, ale i možností používat tento zahradní krb téměř celou sezonu. Další příjemné překvapení ho čekalo při grilování v tomto zahradním krbu, když použil recept svého kamaráda na barbecue.

Jeho okouzlení se přeneslo i na návštěvu. Po ochutnání výsledku receptu se vedení STANu rozhodlo rozšířit rozsah poskytovaných služeb i o gastronomické zážitky, protože to přesně zapadá do filozofie firmy - nabízet různé zážitky v nejvyšší možné kvalitě a neustále je zlepšovat a rozvíjet.

Filosofie STANu

Na zástupcích společnosti STAN byla patrná nedočkavost, aby už byla kamenná kuchyň uvedena do provozu co nejdříve.

Filozofií STANu je poskytování příležitostí pro aktivní prožití volného času a vzdělávání. To jsou dva základní trendy, tak symbolické pro vyspělý svět. Cílem společnosti je udržet a dále posilovat pozici republikové jedničky v zážitkových pobytech, které se těmito trendy řídí. Tyto pobyty musejí být nabízeny v nejvyšší možné kvalitě. Lidé chtějí za své peníze něco prožít. Zjistili, že nejlepším odpočinkem je odpočinek aktivní. Takové trendy se objevují i u nás a stále sílí. Firemní filozofie byla převzata ze zahraničí, kde už je dávno velmi rozšířená.

Právě pobyt v kamenné kuchyni od firmy Hrdina zapadá do spektra poskytovaných služeb STANu. Sloganem zde může být „Ogriluj si, opeč si, nebo vyuď !" - s přáteli a se starobylými recepty ze středověku.

Vlastní náplní sloganu je pečení masa venku v kuchyni z kamene v přírodě. To probouzí představu muže - lovce. Připravujete jídlo podle jednoduchých receptur minulých časů v tehdejší kuchyni. Je to úžasný zážitek připravit lidem takové jídlo, které ještě neochutnali. Vznikají pokrmy, které mají plně jinou chuť než na jakou jste zvyklí. Kouřová chuť jídel již téměř vymizela. Kombinace kouře plamenů ze dřeva a rozpáleného ohniště je základ, je to prubířský kámen grilovacího umění.

Příprava projektu

Jednání předcházející stavbě trvalo prakticky rok. Důležitou a nejdelší částí bylo ujasnění zadání. Před první návštěvou bylo předáno patnáct emailů. V nich byly konzultovány a odsouhlaseny všechny důležité body zadání. Další bodem jednání bylo předání informací o našich zkušenostech v gastronomii kamenných kuchyní.

První návštěva místa stavby a zároveň zevrubné seznámení s firmou Hrdina proběhla ve velmi přátelském duchu a majitel firma Hrdina si vyslechl podrobné představy zástupců STANu. Podrobně prozkoumal místo stavby ( mimochodem, krásnější místo pro tuto stavbu v Jizerských horách snad není. Nachází se na okraji lesa, hned vedle horské bystřiny.)

Zadání

Po osobním kontaktu bylo dohodnuto přesné zadání v následující formě:

a) Zahradní kuchyň z kamene vyrobená pouze z přírodního kamene kamenickým způsobem, dimenzovaná pro 30 až 60 lidí.

b) Velké ohniště, které pohodlně pro grilování prasete o váze do 50 kg, grilovací rožeň s motorovým pohonem s převodem na 2,5 až 3 otáčky /min. Rožeň musí být s kloubem, se snadným vyjmutím a nasazením u ohniště. Pohon musí být vybaven ovládáním rychlosti a směru otáčení.

c) Součástí kamenné kuchyně bude kamenný gril pro grilování nad popelem nebo nad rozpáleným ohništěm pro steaky, ryby, zeleninu (např. červená řepa, cibule, připravované jako brambory v popelu).

d) Udírna pro uzení v horkém kouři - nepřímé uzení pro dokončení uzení špeku, klobás, salámů, ryb a podobně.

Realizace

Zazitkova gastronomie Orientka 01Podle dohodnutého zadání firma Hrdina nakreslila výkresovou dokumentaci celé zahradní kuchyně. Všechny body zadání byly splněny, navíc zvolené řešení umožnilo sloučení všech ohnišť do jednoho komína, což se projevilo ve snížení nákladů na stavbu.

Pro následující schůzku s vedením STANu byl připraven základový plán, dokumentace celé zahradní kuchyně a cenu. Bylo třeba si ještě ujasnit organizaci prací, např. kde bude složen materiál, kde budou pracovat kameníci, kteří musejí opracovat kameny jednotlivě, a další postupy a místo pro jednotlivé technologické procesy. Všechny změny, úpravy a nové požadavky byly zaznamenány a byla domluvena další schůzka.

Po dořešení změn byla podepsána smlouva. Bylo možné zahájit stavební práce, nejdříve vykolíkování základů pro zahradní kuchyň a pro podkladový beton pod dlažbu ze stejného kamene.

Naplnění očekávání

Nevím, jak to pokračuje dál, jaké jsou současné výsledky, jak jsou ve stanu spokojeni.

Kamenické práce jsou již hotovy,

- nastoupili tesaři, místní, kteří vytvoří střechu přesně podle návrhu, takovou aby se hodila do tohoto kraje, masivní nohy jsou z akátových kmenů, pouze odkůrovaných, každý je jiný, toto dřevo má výhody. Hlavní výhody akátového dřeva je jeho extrémní odolnost, proto je vhodné pro venkovní použití. Doposud bylo díky své křivosti a nevhodnosti pro dřevařský průmysl používáno jako palivové dříví. Jeho přirozená křivost je v tomto případě předností, jeho přírodní vzhled vytváří krásný doplněk ke kamenickým pracem.

Jako střešní krytina je použit štípaný šindel, výhody tohoto materiálu - je tradiční v tomto kraji, je lidový. Výhodou modřínového šindele je jeho kvalita a trvanlivost, je velice estetický a hodí se k přírodnímu kameni. Štípaný šindel je velmi trvanlivý a vydrží 3x déle nežli řezaný.

Tesařské práce budou hotové v roce 2012 na jaře, celá firma už se těší na uvedení do provozu tohoto výjmečného zařízení mají už připraveny recepty.

Zhodnocení firmou Hrdina.

Co jim to přineslo, jak to šlo, přínos pro ně, co se osvědčilo.

- firma byla spokojena s průběhem prací kamenickým mistrům dali vždy obědy, ubytování a veškerý servis

zatím to není uvedeno do provozu