Hrdina zahradni krb Cernosice 02

Zahradní krb Černošice - oáza klidu nedaleko Prahy.

Velmi krásné a zajímavé místo. Vysoký listnatý les vytváří intimní zádumčivou atmosféru, kterou musí projekt respektovat. Požadavek klienta je zátiší se zahradním kamenným krbem. Zátiší má být doplněno prostorem pro stolování, kamennou lavicí, výklenky ve stěně pro kuchařské náčiní a jiné předměty a jeskyňkou pro dekorativní předměty nebo pro zásobu palivového dřeva. Striktním požadavkem klienta byla šířka ohniště krbu - byla stanovena na 90 cm. K zátiší povedou chodníky a cestička přes zahradu. Pro posílení pocitu soukromí bude krb vestavěn do vysokého kamenného plotu. Vše musí působit dojmem uklidňující harmonie, stejně jako okolí zahrady.

Příprava projektu:

Na začátku byla, stejně jako kdykoliv předtím, osobní prohlídka místa stavby. Bylo nutné pochopit atmosféru a vlastnosti tohoto mimořádného místa. Vzhledem k tomu, že krb s kamenným plotem bude velkou část dne ve stínu vysokých dubů, museli jsme tuto skutečnost respektovat při výběru materiálu. Proto jsme zvolili vysoce tvrdý a velmi odolný labský pískovec. Pro jeho výjimečné vlastnosti se používá na stavby přehrad, kde má kámen přímý kontakt s vodou a mrazem. Navíc tento kámen umí stárnout, časem dostane od přírody darem patinu , která se stále mění, kámen žije, obrůstá mechem – srůstá s okolím. Je velice tvrdý - nevhodný na opracování, ale jeho barva vytváří dojem opravdové skály. Do kamenného plotu jsme osadili kameny rozdílných velikostí. Zde však je nutné postupovat velmi opatrně, aby výsledek nepůsobil roztříštěným dojmem, ale aby vznikla iluze skutečné skalní stěny. Cesty a chodníky k zahradnímu krbu budou nejvhodnější z tzv. šlapáků - plochých kamenů - kladených za sebou do pískového lože, nebo do půdy. Aby zůstaly nohy suché po průchodu v době ranní nebo večerní rosy, jsou šlapáky mírně vyvýšeny nad okolní trávník.

Výsledný dojem

Vzrostlé duby, kámen, voda, miniaturní borovice u bazénu, to jsou prvky, které utváří tuto zajímavou zahradu. Jednoduchý výraz, strohost kamene a zelená barva okolní přírody působí pro příchozího z městského prostředí jako jiný svět.

Vysvětlení klienta

Zajímala nás šířka ohniště krbu – proč právě 90 cm? Odpověď klienta byla zajímavá: Aby bylo možné na něm opékat jehně. Naučil se to od Řeků, kteří to umí nejlíp. A není se čemu divit, mají v tom skutečně obrovskou praxi, pečou tak jehňata již od té chvíle, co dostali oheň od Prométhea. Kamenný krb je k takovému opékání ideální, využije se jeho schopnost výborně akumulovat teplo. Řekové pekli jehňata na ohni mezi kameny už dávno před příchodem elektřiny, plynu a složitých high-tech grilů. Byla to vlastně první kamenná gastronomie na světě. Měli bychom se to od nich znovu naučit a nezapomenout.

c_150_100_16777215_00_images_realizovane_projekty_krb_cernosice_Hrdina_zahradni_krb_Cernosice_01.jpg c_150_100_16777215_00_images_realizovane_projekty_krb_cernosice_Hrdina_zahradni_krb_Cernosice_02.jpg c_150_100_16777215_00_images_realizovane_projekty_krb_cernosice_Hrdina_zahradni_krb_Cernosice_03.jpg