Hrdina zahradni krb Bila Hora03

Zhmotnění představy do reality

Představa klienta.

Při tomto projektu jsme opět měli výhodu, že klient měl představu, co bude chtít postavit. Inspiraci k zahradní kuchyni získal z častých cest po Středozemí a do Francie. Klient si přál mít odpočinkový prostor se soukromím, k posezení a k jídlu, s grilem a udírnou. Kamenné prvky měly působit starobylým dojmem a zároveň ladit s kamenem, který byl v zahradě již použit. Výhled z kuchyně měl umožňovat sledování her dětí.
Při rozhovorech s klientem a prohlídce zahrady jsme se postupně dopracovali ke konkrétnímu zadání celého projektu.

Zadání:

• Zahradní krb bude umístěn v zadní části zahrady rekonstruované vily. Tento prostor nebyl nijak využit, možná proto, že je u zdi sousedního domu.
• Materiál zahradní kuchyň je přírodní kámen.
• Konstrukce zahradní kuchyně musí umožňovat zastřešení markýzou s elektrickým pohonem, pro ochranu před deštěm nebo pro zastínění před pálivým sluncem.
• Zahradní kuchyn bude obsahovat i gril a udírnu.
• Při stavebních pracích nesmějí být poškozeny borovice v těsné blízkosti stavby.

Korektury návrhu

Náš návrh této zahradní kuchyně se několikrát měnil. Museli jsme respektovat nejen současné zastavění zahrady, která již obsahovala bazén, kůlnu na nářadí, porostlou břečťanem, ale i ulici před zahradou z důvodu odstínění hluku.
Výsledné řešení v maximální míře využívá všechny komponenty na zahradě a sjednocuje je ve vzájemném souladu:
• Bazén je opatřen vyvýšeným kamenným lemem, který tvoří zábranu pro děti a současně řeší výškový rozdíl mezi přízemí domu a hlavní částí zahrady.
• Kůlna slouží také jako sklad na dřevo pro gril i pro udírny.
• Hluk z ulice potlačuje vysoký kamenný plot, další zvukovou zábranou je řada thují a jehličnany po celé délce přístupové cesty, které vytvářejí i krásnou přírodní dekoraci kamenného díla. Poměrně rušná ulice je tak odstíněna dvakrát, takže dopravní hluk není téměř slyšet.

Výsledné řešení:

Na stavbu této zahradní kuchyně jsme použili pískovec s hřejivými barvami. Pro docílení harmonie v prostoru kuchyně je i podlahová dlažba v kuchyni pískovcová. Není třeba mít obavy z nedostatečné trvanlivosti – pískovec, který je zde použit, je nejtvrdší druh, který se u nás těží, má vysoký podíl křemičitého pojiva. Z toho vyplývá jeho extrémní tvrdost a mrazuvzdornost. Používá se na opravu Karlova mostu a jiných památek. Dveře do technické místnosti jsou zarostlé břečťanem, který zároveň zakrývá zeď a barevně ladí se zahradní kuchyní. Z boků je kuchyň obklopena směsí bujného porostu, který tam byl již před stavbou a na který jsme museli dávat pozor při stavbě. Porost opticky zmenšuje vnější rozměry kuchyně a maskuje rozdílné materiály blízké zdi a kamenné kuchyně. Spojovacím prvkem mezi bazénem, dětským prostorem na hraní a zahradní kuchyní je anglický trávník se stromy a s pestrobarevnými rostlinami.

Ohnište v prostoru zahradní kuchyně je rohové s udírnou vpravo. Udírna i krb mají společný komín a používat se můžou současně. Ohniště je ve výšce očí, tím vytváří příjemnou atmosféru při posezení.
Příznivě vyšla i orientace stavby - na západ, nabízí krásný pohled na zapadající slunce. Z kuchyně je výhled na přístupovou cestu širokým oknem s klenbou. Klenba oknu dodává punc starobylosti. Je to hezký pohled, cesta za oknem je lemována pečlivě udržovanými květinami v květináčích. Květiny tvoří i jemný předěl mezi červenou dlažbou cesty a přírodním kamenem kuchyně.

c_150_100_16777215_00_images_realizovane_projekty_krb_bila_hora_Hrdina_zahradni_krb_Bila_Hora01.jpg c_150_100_16777215_00_images_realizovane_projekty_krb_bila_hora_Hrdina_zahradni_krb_Bila_Hora02.jpg c_150_100_16777215_00_images_realizovane_projekty_krb_bila_hora_Hrdina_zahradni_krb_Bila_Hora03.jpg